Szkoła Podstawowa w Solcy Wielkiej bierze udział w projekcie Laboratoriów Przyszłości. Jest to program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” uczniowie na lekcjach informatyki poznają techniki tworzenia wspaniałych przedmiotów wykorzystując swoją kreatywność i wyobraźnię przy pomocy długopisów 3D oraz klocków Lego Education. Dzięki połączeniu kolorowych klocków LEGO uczniowie chętnie angażują się w ciekawe zajęcia edukacyjne by zdobyć nowe umiejętności poprzez udział w kreatywnej zabawie. Materiały zakupione w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" to idealny zestaw startowy do nauki robotyki , który daje nieograniczone możliwości kreatywnego programowania oraz odkrywania talentów. Wykorzystując swoją wyobraźnie i zdolności dzieci tworzyły niesamowite rzeczy ciesząc się niesamowicie.
Zostały również uruchomione pierwsze z kilku robotów Mbot i Mbot Ranger. Po ich zbudowaniu uczniowie bawili się oraz sterowali nimi. Następny krok to sterowanie nimi za pomocą własnego kodu napisanego w programie Scratch lub MBlock.
Na lekcjach został również zaprezentowany wizualizer. Dzięki nim tekst lub czynność wykonywana przez nauczyciela widoczna jest dla całej klasy w tym samym czasie i pozwala uniknąć kserowania dużej ilości materiałów czy wielokrotnego odczytywania treści na głos.
Uczniowie za pomocą lutownicy na gorące powietrze HOTAIR otworzyli obudowę telefonu komórkowego. Dzięki temu poznali budowę telefonu i zobaczyli smartfon od środka. Przez to mogli na żywo poznać budowę sprzętu, na jakiej zasadzie działa, jak wygląda bateria, płyta główna czy pętla indukcyjna do ładowania bezprzewodowego telefonu.
Szkoła również pozyskała do swojej pracowni okulary 3D. Na dostępnej platformie dostępne są wirtualne podróże po całym świecie, zwiedzanie muzeów, latanie samolotem i balonem, widok ze skoków spadochronowych
i tajniki przyrody i natury. Można nurkować wirtualnie, poznawać rafy koralowe lub poznać z bliska rekina. Dostępne są lekcje z matematyki, fizyki, geografii, języka polskiego, geografii i innych. Uczniowie byli zafascynowani nową technologią i z wielką radością poznawali nowe zagadnienia i ciekawostki. Będąc w świecie wirtualnym poznawali w sposób realistyczny zakątki naszego świata.